A világ legjobb atlétáinak, csapatainak többsége kitűnő coach (edző) segítségével érte el sikereit. Gyakran a különböző célokra más és más coach közreműködését vették igénybe. Ha a nagy teljesítményekre képes sportember tudja, hogy a sikereiben elvitathatatlan erőforrást jelent a munkáját segítő coach, vajon a sikeres cégépítő üzletemberek birtokában vannak-e annak a felismerésnek, hogy egy partner, egy mentor, megbízható tanácsadó mennyiben erősítheti őket törekvéseik valóra váltásában?

Az ügyfeleink vallják, hogy a coaching a magabiztosságuk, a fókuszáltságuk legerősebb garanciája vállalkozásuk fejlesztésében.

Most – néhány nappal az amerikai profi futball kupa döntője (a Super Bowl) után – néhány, főleg ehhez a sportághoz kötődő sportembertől származó idézetet elemzünk annak alátámasztására, hogy az üzleti mentoring mennyi hasonlósággal rendelkezik az élre törő sikeres versenyzőket segítő nagy edzők munkájához…

 

 Kiválóság – maximális teljesítmény

A képen Lou Holtz, korábbi amerikai futball játékos, edző és sportkommentátor, az egyetlen, aki hat csapatot képes volt kupagyőzelemhez vezetni. Ő mondta egyszer: 

A legnagyobb sportolóktól csak a maximális teljesítményt tartom elfogadhatónak, azzal együtt, hogy ők is elvárhatják tőlem, hogy a maximumot nyújtsam nekik és csapattársaiknak.” 

Az alábbi idézet is tőle származik: 

Nagy kihívások kezeléséhez gyakran szükség lehet népszerűtlen lépések megtételére is!”

Lou Holtz coach

A vállalatvezetők, cégtulajdonosok számára is magától érthetődő, hogy a piac egyben versenyt is jelent és a versenyben általában a legjobbak szoktak győzni. Jóból legjobbá válni azonban gyakran nagyobb erőfeszítést, összpontosítást igényel, mint annak az útnak a végigjárása, amely a kiválóság kapujához viszi a vállalkozást!

A szuper teljesítmény mítosza helyett ennek, a csúcsra vezető lépés-sorozatnak az utolsó állomása a képességek kihasználásának a maximumát várja el, ami (ha emberi nyelvre akarjuk lefordítani) azt jelenti, hogy a céltudatos emberek, akik készek a nagy kihívásokkal való szembenézésre, azok képesek felvállalni a nehézségeket, a kényelmetlenségeket.

A kihívás és a népszerűtlen lépés között a komfort zónán keresztül vezet az út. A legnagyobb, a legsikeresebb sportolók és cégvezetők „úgy vannak összerakva”, hogy számukra a feszültség, a tenzió, a nyomás jelenti ezt, s nem a lazulás, a pihenés.

A coaching a szeretet szakmája

Eddie Robinson coach

Eddie Robinson, aki az amerikai futball-szakértői körökben elismert egyik legnagyobb valaha élt edző, abban az időszakban alkotott, amikor a fekete játékosok ki voltak tiltva a déli államok bajnokságaiból. Vitathatatlanul az egyik legsikeresebb edzője sportágának. Amit a szeretet-alapú coachingról mond, az korai megjelenítése annak, hogy mi – emberek (sportolók és vállalkozók egyaránt) – érzelmeink vezérelte élőlények vagyunk és biztos lelki háttér nélkül nehezen tudunk csak a pályára (üzletre) fókuszálni. Ahogy az edző fogalmaz:

A coaching a szeretet szakmája, nem tudsz edzetni olyan embereket,

akiket nem vagy képes szeretni!” 

Az a fajta vezetés, ami a coaching sajátja, az a szív és a lélek harca, küzdelem a bizalom elnyerésért.” 

Ez a gondolat beemel egy új elemet a sikerért tenni kész magatartás mozgatórugói közé. Ez a bizalom.

„Egyetlen dolog van, ami minden személyben, kapcsolatban, csapatban, családban, szervezetben, nemzetben, gazdaságban és civilizációban szerte a világban közös – egyetlen dolog, ami, ha hiányzik képes ledönteni a legerősebb államszervezetet, a legsikeresebb vállalkozást, a legütőképesebb gazdaságot, a legnagyobb hatású vezetést, a legmélyebb barátságot, a legerősebb jellemet, a legmélyebb szeretetet.”

Ugyanez más oldalról, ha jelen van, ha erősödik, mással nem mérhető siker és prosperálás motorja lehet az élet minden területén. Miközben ez az, amit a legkevésbé értünk, legtöbbször vitatunk, és ez a leggyakrabban alábecsült lehetőség az életünkben.

Ezek Stephen Covey: A bizalom ereje c. könyvéből való sorok, abból a kötetből, amit a gazdasági élet szereplői számára írt, s lám teljesen összecsengenek a futball világ sztárjának szavaival.

Győzni a coach tanított

Úgy tűnik egy golfozó kakukktojás lehet a csapatjátékra vonatkozó edzői megnyilatkozások között. Harvey Penick, profi golfjátékos volt, aki edzőként a sportág ikonjait vezette győzelemre. Tapasztalatait, nézeteit népszerű kötetekben írta meg. Üzenete azonban egy fontos felismeréssel járul hozzá a valódi siker elérésében támogatást keresők megfelelő hozzáállásáról szóló vitához.

Gondolata, mely így szól: Tanítani a tanároktól, golfozni a golfozóktól tanultam, győzni viszont a coach tanított meg! pontosan megadja annak a „mix”-nek az alkotóelemeit, ami területtől,  ágazattól (sportágtól), cégmérettől (csapat, vagy egyéni sport) függetlenül a teljesítőképesség kulcsát jelentheti.

 

Harvey Penick coach

Azaz a szakmaiság a szervezőkészség és a beállítódás megfelelő keveréke adja a jól felépített és tartós növekedésre képes vállalkozásokat működtető vektorokat. Egy-egy sportág ismerete, az abban zajló küzdelmek keretrendszerének (pl versenykiírások) a biztos tudása önmagában nem elég ahhoz, hogy a sportoló biztosíthassa a helyét a dobogón.

Mindezek mellett a győzni akarás titkos receptje is nélkülözhetetlen adaléka a valódi teljesítménynek.

1% százalék ötlet és 99% végrehajtás

A következő idézet – első pillantásra – mintha szembe menne a korábbi állításokkal. Tom Landry profi futballjátékos és edző, aki a Dallas Cowboys-t 29 szezonon át irányította, s akinek számtalan új formáció és módszer köszönhető – úgy vélte:

A COACH jelentése

Tom Landry coach

Nem hiszek a csapatmotiválásban, abban hiszek, hogy a megfelelő felkészültség tesz magabiztossá és ez az alapja a pályán a siker elérésének.”

Azért tűnik ez a megközelítés másnak, mert Landry erősen demisztifikálja a túlságosan a lelki tényezőkre támaszkodó hozzáállást. Számtalan példát láthatunk arra vonatkozóan, hogy érvelése tényleg garantálhatja a valódi csúcsteljesítményt.

Az európai futballban Alberttől Messiig, Beckhamtól Ronaldóig a tényleg profikról azt tartja a számon a sportszerető közvélemény, hogy mindenki másnál erősebb kitartással vettek részt az edzéseken és társaikat messze meghaladóan fektettek időt és energiát a gyakorlásba.  

 

A kivitelezés rutinjának a tisztelete az, ami felteszi az i-re a pontot, amikor már tétre megy a játék. És nincs ez másként az üzleti életben sem. A piacon hosszú távon sikerrel működő vállalkozások olyan önjáró rendszereket alakítottak ki, működtetnek, melyek – megelőzve versenytársaikat – képesek a változó ügyféligényeket rugalmasan követni, s a kritikus helyzetekben is jól teljesíteni.

Ha a téma érdekes a számodra, akkor keress további olvasnivalókat a blogok között vagy látogass el a következő 6 LÉPÉS webináriumunkra!

 

 

BLOG
6LÉPÉS
Podcast